چگونه خیار را در خانه پرورش دهیم؟

چگونه خیار را در خانه پرورش دهیم؟

در این گزارش قصد داریم که نحوه صحیح و اصولی کاشت انواع خیار را در گلدان و در فضای خانه و آپارتمان به شما آموزش دهیم.

کاشت خیار در گلدان و پرورش آن در منزل دارای مراحلی است که در این گزارش به آن‌ها اشاره شده است.

کاشت خیار در گلدان, جعبه و یا ظروف سفالی در منزل:

کاشت خیار در گلدان‌های بزرگ، جعبه‌ها و ظروف دیگر انجام می‌شود. خیار گیاهی علفی و دارای ریشه‌هایی سطحی، اما گسترده است. ساقه‌های خیار بسیار انعطاف پذیر است و به هر سمتی کشیده می‌شود. استفاده از قیم مناسب برای خیار بهتر است، چراکه ساقه‌ها را به سمت بالا هدایت می‌کند.

گل‌های نر و ماده در خیار روی یک پایه قرار گرفته‌اند. در صورت استفاده از بذرهای هیبریدی گیاه نیازی به بذر افشانی برای تولید گل و میوه ندارد. خیار برای رشد به آب و هوای نسبتا گرم نیاز دارد.

گزارش /////تا به حال خیار خانگی خورده اید؟

مراحل کاشت خیار :

مرحله اول: ابتدا باید بذری را برای کشت خیار در گلدان انتخاب کرد که :

هیبرید باشد.

دارای ساقه‌های کوتاه تر باشد تا فضای کمتری را اشغال کند.

مرحله دوم: گلدانی مناسب را انتخاب و آن را با خاک برگ، کمپوست و خاک باغچه پر کنید. کف گلدان را مقداری سنگ ریزه بریزید تا گلدان زهکش خوبی داشته باشد.

گلدان مناسب برای کاشت خیار گلدانی است که قطر و ارتفاع آن حداقل ۳۰ سانتی متر باشد.

مرحله سوم: هر گلدان برای ۵ تا ۶ بذر مناسب است. حال زمان کاشت بذرها است. بذرها را در عمق یک تا ۲ سانتی متری خاک بکارید. فاصله بین بذرها حداقل باید ۲ سانتی متر باشد.

بعد از کاشت بذرها خاک را در چند مرحله آبیاری کنید. دقت کنید که خاک خیلی آبدار نشود. برای رشد بهتر باید گلدان را به مدت ۶ ساعت در نور مستقیم آفتاب نگهداری کرد.

بعد از چند روز بذر خیار شروع به جوانه زنی می‌کند و تا زمانی که ارتفاع جوانه‌ها به ۷ سانتی متر برسد، باید صبر کنید. حال دو جوانه که قوی تر از بقیه هستند را انتخاب کنید و بقیه را به آرامی از خاک بیرون بکشید. حال دو شانس برای داشتن بوته‌های قوی و پر میوه خواهید داشت.

صبر کنید تا گیاه رشد طبیعی خود را داشته باشد. وقتی ارتفاع دو بوته به حدود ۲۵ سانتی متر رسید، بوته قوی‌تر را انتخاب کنید و دیگری را به آرامی از خاک بیرون بکشید.

پس از این بوته خیار به طور متوسط روزی ۲ سانتی متر رشد می‌کند. برای اینکه گیاه خوب محصول دهد، باید ریشه‌ها به خوبی آب بخورند، به همین منظور به هنگام آبیاری دقت کنید که آب از پایین گلدان خارج شده باشد.پ

نکات لازم برای آبیاری بوته خیار:

آبیاری زیاد قبل از گلدهی باعث تأخیر در گل دادن می‌شود و آبیاری بعد از گلدهی نیز باعث تسریع رشد میوه و افزایش میوه‌ها می‌شود.

کاشت خیار در گلدان و پرورش خیار در آپارتمان‌ها به راحتی امکان پذیر است و با رعایت همین نکات ساده می‌توانید برداشت خوبی داشته باشید. بوته‌های خیار را بعد از ۵۰ تا ۷۰ روز بعد از کشت می‌توان برداشت کرد.

گزارش /////تا به حال خیار خانگی خورده اید؟

سرویس سبک زندگی فردا:

طعم خیار پرورشی در خانه با خیارهایی که از بیرون تهیه می‌شوند مانند بسیاری از میوه‌ها، از زمین تا آسمان متفاوت است. این میوه خوشمزه را می‌توانید در گلدانی در حیاط یا بالکن پرورش دهید. پرورش خیار در گلدان بی‌نهایت آسان است و محصول فراوانی هم به شما می‌دهد، اما بهتر است قبل از شروع به نقل از فوت و فن این مقاله را بخوانید.

انتخاب گلدان:

مانند بسیاری از سبزیجات و میوه‌ها، هر چه گلدان انتخابی‌تان بزرگ‌تر باشد بهتر است. گلدان بزرگ‌تر به معنی داشتن خاک بیشتر است که باعث می‌شود آب مدت بیشتری در اختیار گیاه بماند. پرورش خیارهای خوب بستگی به آبیاری زیاد دارد، پس شما باید مطمئن شوید گیاه‌تان همیشه مقداری رطوبت در اطراف ریشه‌اش دارد. برای آبیاری مجدد گیاه انگشتتان را مقداری در خاک فرو کنید، اگر خاک به نظرتان خشک آمد گیاه را تا زمانی آبیاری کنید که آب از سوراخ‌های زهکش گلدان بیرون بزند.

آفتاب:

گلدان‌های خیارتان به حداقل ۶ تا ۸ ساعت آفتاب کامل و مستقیم در روز نیاز دارند. پس قبل از تصمیم به کاشت خیارهایتان مطمئن شوید که منطقه شما به مقداری کافی نور خورشید دارد.

خاک:

از مخلوط خاکی یا غیر خاکی یا خاک گلدانی با کیفیت خوب استفاده کنید. استفاده از خاک‌های ارگانیک هم ایده خوبی است. اگر خاکی که تهیه کرده‌اید از قبل کود دهی شده پس دیگر نیازی به این کار ندارید، اما اگر خاک معمولی تهیه کرده‌اید، قبل از کاشت خیار در خاک، ابتدا خاک‌تان را به وسیله کودهای مخلوطی که حاوی تمام عناصر مورد نیاز گیاه باشند، کود دهی کنید.

گزارش /////تا به حال خیار خانگی خورده اید؟

کود دهی:

گیاه خیار به کود دهی زیادی احتیاج دارد. می‌توانید قبل از کاشت خیار در خاک، مقداری از کودهایی که عناصر را به تدریج آزاد می‌کنند و در اختیار گیاه قرار می‌دهند (مانند کود‌های گرانولی) به خاک اضافه کنید و سپس در طول فصل رشد هر دو هفته یک بار گیاه را با کودهای مخلوط تغذیه کنید. همچنین می‌توانید از کودهای ارگانیک هم استفاده کنید تا محصولی که به دست می‌آورید سالم‌تر باشد و به محیط زیست‌تان هم آسیب نرسد.

دما:

خیار برای رشد و نمو به خاکی گرم نیاز دارد. در نتیجه قبل از کاشت خیار در گلدان باید صبر کنید تا دمای خاک گلدان بالاتر بیاید و گرم‌تر شود. ممکن است لازم باشد دو هفته بعد از سپری شدن آخرین موج سرما صبر کنید تا دمای خاک و گلدان بالا برود، البته این مقدار بستگی به جنس گلدان‌تان هم دارد.

کاشت خیار از بذر

خیار بذر درشتی دارد، پس باید آن را در حدود عمق ۲، ۳ و ۵ سانتی متری خاک بکارید. اگر ابتدا دانه‌ها را در داخل خانه کاشته‌اید و حالا می‌خواهید به بیرون انتقال‌شان دهید مواظب باشید، چرا که گیاه خیار به تغییر دما حساس است. در هر ۱۰ سانتی متر از خاک گلدان‌تان یک یا ۲ گیاه خیار بکارید. بهتر است ابتدا خیار‌ها را نشا کنید و سپس نشا‌ها را به گلدان اصلی منتقل کنید، اما اگر فکر می‌کنید این کار برایتان سخت است، می‌توانید از اول در گلدان اصلی کشت‌شان کنید.

گزارش /////تا به حال خیار خانگی خورده اید؟

برداشت:

خیار به طرز شگفت آوری سریع رشد می‌کند. میوه خیار می‌تواند تنها در عرض چند روز از میوه کوچکی به یک خیار غول آسا تبدیل شود.

تقریبا اکثر خیارها در صورتی که زیاد برسند، پر از بذر و تلخ مزه می‌شوند. پس آن‌ها را وقتی که کوچک‌تر هستند، برداشت کنید و می‌بینید که بسیار خوشمزه‌تر از خیارهای بزرگ‌ هستند. همچنین می‌توانید برای اطمینان از زمان برداشت برچسب روی بسته بذر را مطالعه کنید. برای برداشت حتما از یک قیچی تیز استفاده کنید تا به گیاه‌تان آسیب نرسد. هر چقدر خیار بیشتری برداشت کنید، گیاه‌تان میوه‌های جدید بیشتری می‌دهد و محصول زیاد تری دارید. میوه‌های بیمار، خراب شده و آسیب دیده را به سرعت از گیاه جدا کنید تا انرژی گیاه را هدر ندهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.